بام نیایش

تلاش های شبانه روزی تیم فروش باعث شد تا دوان نخستین پروژه خود در منظقه 5 را سرآغازی برای موفقیت هایی متفاوت بداند.

پروژه بام نیایش متعلق به گروه ساختمانی بام، یکی از سازندگان خوشنام و موفق در صنعت ساختمان ایران می باشد. با طراحی فرزاد دلیری در منطقه 5 شهرداری تهران، خیابان شاهین شمالی، تعریف شده بود.

از آنجایی که این پروژه به دلیل موقعیت قرارگیری از نظر کارفرما قابلیت تعریف به صورت پروژه ای پریمیوم را نداشت، در مراحل پایانی ساخت به صورت فروش یکجا به گروه سرمایه گذاری بیمه ایران واگذار شد. به دلیل ویژگی های بسیار مثبت پروژه در ساخت و طراحی، مدیران این گروه امر فروش را امری بسیار سهل قلمداد کرده و برنامه فروش خود را بر مبنای آگهی فروش در روزنامه طراحی کردند که متأسفانه با استقبال مواجه نشد.

(ذکر این نکته ضروری است، که متأسفانه در بسیاری از پروژه های ساختمانی، مالکین و یا سرمایه گذاران امر فروش را، به دلیل ویژگی های مثبت محصول، بسیار ساده قلمداد کرده و فلسفه فروش را بر مبنای “نیاز مشتری به فروشنده” می پندارند. در حالیکه در جهان امروز، رقابت بر سر فروش به موقع و کارآمد “محصولات بی عیب” است و “خوب بودن” در بازار امری “لازم” است نه یک ویژگی رقابتی!) پس از مواجهه با عدم استقبال فروش پروژه، شرکت سرمایه گذاری مسکن از مشاوران فروش برای همکاری دعوت کرد و شرکت ما توانست با بیان کردن برنامه های پیشنهادی بازاریابی و فروش همکاری به عنوان کارگزار انحصاری فروش در این پروژه شروع به فعالیت کند.

درباره بام نیایش

پروژه بام نیایش با طراحی مهندس فرزاد دلیری، با متراژ زیر بنای پروژه 11300 متر مربع و زیربنای مفید مسکونی 6761 مترمربع می باشد. این برج دارای 12 طبقه شامل 9 طبقه مسکونی (64 واحد مسکونی)، 3 طبقه پارکینگ و 1 طبقه انباری بوده و دارای امکانات استخر، سونا خشک و بخار، جکوزی، سالن ورزشی و لابی با مساحت 150 متر مربع مجهز به مبلمان می باشد. بام نیایش در مدت زمان 18 ماه ساخته و تکمیل شده است.

فعالیت های دوان ایرانیان در پروژه بام نیایش

در آن زمان مدیران دوان ایرانیان برنامه ها و ایده های خود راجع به “پریمیوم سازی در صنعت ساختمان” را در محافل علمی بسیاری مطرح کرده بودند و پروژه بام نیایش را فرصتی مغتنم برای عملیاتی کردن این برنامه ها دانستند.

بعد از شروع به فعالیت در پروژه بام نیایش، همچون تمام پروژه ها، تحقیقات بازار اولین گام عملیاتی ما بود. عدم تناسب هویت پریمیوم و لوکس آن با جایگاه جغرافیایی بنا، مهمترین چالش این پروژه محسوب می شد.

پس از تحقیقات بازار متوجه شدیم قیمتگذاری نزدیک به میانگین پروژه های متوسط منطقه در این پروژه یکی از دلایل عدم جذب مخاطبین خاص خارج از منطقه به پروژه بوده. از سوی دیگر سابقه درخشان گروه بام و نام پر آوازه معمار این پروژه باعث شده بود تا خریداران بالقوه محدوده غرب تهران با در نظر گرفتن بودجه خود، تمایلی به خرید و حتی کسب اطلاعات از پروژه نشان ندهند.

شرکت دوان استراتژی خود در پروژه بام نیایش را مخاطب قرار دادن “گروه هدف خارج از منطقه 5 برای خرید در منطقه 5” تعیین کرد.

به صورت دقیق تر مخاطب پروژه برای ما کسانی بودند که در مناطقی با متوسط قیمت بالاتر مسکن اجاره نشین هستند، در آپارتمان ها و برج های مسکونی دارای امکانات زندگی کرده و مفهوم ساختمان هایی که دارای امکانات رفاهی هستند را درک می کنند. با امکانات و فضاهای رفاهی همچون باشگاه ورزشی و استخر و سونا در ساختمان، با همین دیدگاه پیشنهاد ما ساخت و تجهیز لابی با شکوه، بهره گیری از مدیرساختمان باتجربه و حرفه ای و تجهیز واحد نمونه لوکس در طبقه اول برج بود. این امکانات به همراه کیفیت ساخت و نقشه های معماری، پروژه بام نیایش را تبدیل به یکی از پروژه های بی نظیر در منطقه 5 تهران کرد که بعد از 8 سال همچنان در رده 5 پروژه برتر این منطقه محسوب می شود.

برنامه های فروش تیم دوان در این پروژه همراه با یک برنامه پرریسک تعیین سقف فروش بود. ما بعد از 10 روز فعالیت در پروژه توانستیم 10 درصد واحدهای بام نیایش را به فروش برسانیم. بعد از این مدت زمان کوتاه، برنامه ما تعیین سقف فروش ده درصد پروژه به ازای هر ده روز فعالیت در پروژه بود.

ما تصمیم گرفتیم بعد از 20 روز، 20 درصد پروژه؛ بعد از 30 روز، 30 درصد پروژه و پس از 100 روز صد، 100 درصد پروژه را به فروش برسانیم. این تصمیم گیری از شناخت درست مخاطب و بازار، استفاده از ابزارهای تبلیغاتی مطمئن و تیم فروش حرفه ای نشأت می گرفت.

بعد از فروش 10 درصد از پروژه، اولین کمپین تبلیغاتی پروژه در روزنامه با مضمون “سرعت فروش واحدهای مسکونی بام نیایش” اجرایی شد. اعتقاد راسخ تیم بازاریابی و فروش منجر به فروش 100 درصدی واحدهای پروژه بام نیایش در مدت زمان 92 روز شد.

برنامه عملیات روانی مکمل کمپین تبلیغاتی این پروژه بود که منجر به ایجاد صف متقاضیان خرید می شد. برنامه دفتر اطلاع رسانی و فروش، بسیار محدود و تنها در ساعت های خاصی میزبان مشتریان بود.گاهی همین موضوع منجر به ایجاد صفی بسیار پر ازدحام از خریداران می شد. در یکی از روزهای فروش دفتر اطلاع رسانی ساعت کاری خود را از ساعت 6 عصر به تعداد شش مرتبه به صورت یک ساعت تمدید کرد و در همان روز از تعداد نفرات بسیاری رزرو خرید گرفت. مخاطبان ما گروه بندی شده و در گروه های خاصی جلسات معرفی پروژه صورت می گرفت. انتخاب بازار هدف بسیار موفق بود و قشرهای مختلفی از مناطق شمالی تهران برای خرید به بام نیایش مراجعه می کردند تا بتوانند در ساختمانی مجهز، با دسترسی خوب و با مدیریت فوق العاده؛ “خانه دار” شوند.

پروژه بام نیایش اولین پروژه ای است که ایده های دوان در خصوص مدیریت بهره برداری یک برج مسکونی عملیاتی در آن اجرایی شد و پیش از ساکن شدن مستأجران و مالکان، مدیر ساختمان در آن مستقر شد. هنوز بام نیایش پروژه ای پرطرفدار در منطقه محسوب می شود و نقل و انتقالات فروش در آن به سادگی انجام می پذیرد.