مجتمع تجاری-اداری اطلس انقلاب

اطلس انقلاب گام مهمی برای دوان به منظور کسب تجربه مذاکرات حساس و دقیق تیمی بود.

اطلس انقلاب، مجتمعی تجاری اداری به مساحت 1620 مترمربع، در 10 طبقه و دارای 90 واحد تجاری است که در بورس کتاب قرار دارد و مقابل درب اصلی دانشگاه تهران واقع شده است.

کارفرمای این پروژه، شرکت ایرانیان اطلس، در سال 1390 زمانی که پروژه در مرحله اسکلت بود، کارگزاری بازاریابی و فروش این پروژه را به شرکت دوان ایرانیان واگذار کرد. علاوه بر طرح معماری منحصربفرد پروژه، یکی از ویژگی های آن طراحی رمپ های کارآمد میان طبقات بود. بدین صورت که برای جابجایی میان دو طبقه نیاز به استفاده از پلکان نبوده و از طریق حرکت روی رمپ هایی با شیب بسیار کم قابلیت جابجایی استفاده کنندگان میان طبقات امکانپذیر شد.

تحقیقات بازاری که در بازار بورس کتاب صورت گرفت باعث کشف پیچیدگی های این صنف شد و موضوع قیمتگذاری را برای ما دشوار ساخت.

بررسی های ما نشان می داد قیمت های پاساژهایی با پاخور بالا در رده بالا و قیمت های دیگر بسیار پایین است. تقریبا قیمتگذاری بر مبنای قیمت متوسط در چنین ساختمان هایی ناممکن است. بنابراین قیمتگذاری تنها، به پیش بینی و آینده نگری ما در خصوص جایگاه یابی پروژه در بازار وابسته بود.

دوان برای اولین بار در یک پروژه فروش، از 6 سطح قیمتگذاری استفاده کرد که از قیمت اعلام شده از سمت کارفرما به عنوان قیمت کارشناسی دادگستری، 6 پله بالاتر را شامل می شد. تیم فروش، استراتژی های مختلفی را در مقابل گروه های مختلف مشتریان بالقوه، رقبا و بزرگان بازار پیش گرفتند. این موضوع برای ما واضح بود که فروش تک واحدی در این پروژه می تواند بسیار دشوار باشد و رویکرد فروش تجمیعی به صورت فروش چند واحد با یکدیگر یا فروش تمام واحدهای یک طبقه به صورت یکجا در این پروژه بسیار منطقی تر است.

در مدت زمان مورد نیاز برای تهیه ابزارهای بازاریابی و تبلیغات، همچون طراحی لوگو، کاتالوگ، طرح تبلیغاتی محیطی و غیره که از ابزارهای مورد نیاز فروش پروژه های املاک و مستغلات است، مدیران شرکت دوان نیروی خود را بر فروش یکجای پروژه متمرکز کردند. این رویکرد از سویی دو گزینه محتمل در امر فروش را پیش روی ما می گذاشت و از سوی دیگر در صورت امکان فروش یکجا، طبق تحلیل های مالی، شرایط پروژه و مشاهدات بازار، پروژه برای کارفرمای محترم بسیار سودآورتر محسوب می شد.

در همین خصوص تیم بازاریابی و فروش با موسسات بزرگ فعال در زمینه کتاب به صورت نفر به نفر جلساتی برگزار کرد. از همین طریق در مدت زمانی بسیار کارآمد توانست با کمک نیروهای کارفرما پروژه را به صورت یکجا و با قیمتی عالی به فروش برساند. این نخستین تجربه دوان ایرانیان در عقد قراداد B2B بود. مهمترین دستاورد دوان ایرانیان از این پروژه، درک حساسیت مذاکرات B2B و اتمام تمام فرآیند فروش در مدت زمان 4 ماه بود.