مطالعات فرصت برج باغ اراج (تاریانا)

پروژه تاریانا در محله اراج واقع شده است. این محدوده جغرافیایی از شمال به اتوبان ارتش، از جنوب به اتوبان شهید بابایی، از شرق به اتوبان امام علی و از غرب به خیابان شهید لنگری و میدان اراج منتهی می شود. در محله اراج به دو نکته قابل توجه می توان اشاره نمود: یکی وجود بیشترین ارگان های نظامی در سطح محله که از مجموع کل منطقه بیشتر می باشد و دیگری وجود باغ بزرگی موسوم به باغ اوقاف که به عنوان اصلی ترین عامل تنفسی محله اراج و محلات اطراف به شمار می آید. این باغ بزرگ با مشخصه خاص وقفی بودن، موضوع مطالعات فرصت برج باغ تاریانا می باشد.

مطالعات فرصت پروژه تاریانا با بررسی سناریوهای مختلفی همراه بوده است که تمرکز اصلی آنها بر کاربری مسکونی (حالت های مختلف اکونومی، متوسط و یا پریمیوم) قرار داشته. هدف اصلی آن پیشنهاد دادن بهترین سناریوی ساخت و ساز با در نظر گرفتن بیشترین فرصت سودآوری بوده است. بنابراین، میزان دقت و قابل اتکاء بودن مباحث قیمت­گذاری، شرایط پرداخت و مراحل فروش در این مطالعه بسیار مهم و حیاتی تلقی می شد که با توجه به دانش فنی و تحقیقات بازار گسترده تیم دوان به خوبی و با دقت بسیار بالایی تدوین و گردآوری شد.

پاشنه آشیل مطالعات فرصت برج اراج، وقفی بودن زمین پروژه بوده و بنابراین مطالعات بسیار گسترده‌ای در خصوص ذهنیت خریداران در دو دسته خریداران محلی و منطقه‌ای، و همچنین مشاوران املاک منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای نسبت به زمین‌های وقفی و موقوفه انجام شد. در فصل اول مطالعات تحت عنوان تحقیقات بازار، مشخصات کیفی و کمی املاک در محله اراج و تمامی محلات مجاور شامل فرمانیه، نیاوران، زعفرانیه، تجریش، ازگل، اقدسیه، آجودانیه، داراباد، کاشانک و سوهانک بررسی شده است.

رفتار مصرف‌کننده در تمامی این محلات مورد تحلیل قرار گرفته و پروژه‌ های شاخص ساختمانی آن ‌ها بررسی شده است. در فصل دوم وقف از نگرش بازار مورد تحلیل قرار گرفته است. پروژه ‌های وقفی در حال ساخت سازمان اوقاف استان تهران مطالعه شده و خصوصیات آن‌ ها طبقه ‌بندی و تحلیل شده است. کشف ذهنیت مخاطبان در خصوص املاک وقفی از دیگر بخش‌ های این فصل می ‌باشد. در نهایت، با توجه به فصول گذشته، پروژه مدنظر در قالب سناریوهایی تعریف شده و تحلیل ‌های مالی شامل هزینه ‌های پروژه، فازبندی اجرایی، توزیع هزینه ‌ها و درآمدها، جریان وجوه نقد، شاخص ‌های اقتصادی، آنالیز حساسیت و تأمین مالی پروژه تدوین شده است.