پروژه مالی اقتصادی مشهد

پروژه مالی اقتصادی مشهد در شهر مقدس مشهد، در ابتدای شاهراه تجاری مشهد (بلوار جانباز) و در حاشیه میدان جانباز قرار دارد. این مجموعه عظیم با زیر بنای بالغ بر 130 هزار مترمربع، شامل برج های چند منظوره و با کاربری های متنوعی می باشد. این برج دارای 108 واحد تجاری به مساحت کل تقریبی 29270 متر مربع و 343 واحد اداری به مساحت کل تقریبی 29270 متر مربع و دارای پارکینگ هوشمند با ظرفیت 788 خودرو به مساحت 26460 متر مربع می باشد.

سال 1390، شرکت های بناگستران هشتم طوس و شرکت ایران اطلس، مالکین پروژه، مناقصه ای به منظور همکاری با مشاورین بازاریابی و فروش پروژه برگزار کردند. علاوه بر دوان ایرانیان، دو شرکت فروش دیگر که از جمله شرکت های فروش توانمند در این حوزه هستند نیز در این فراخوان شرکت کردند. در نهایت دوان به عنوان مشاور پروژه انتخاب شد.

یکی از اصلی ترین دلایل موفقیت در فروش این تعداد واحد تجاری را می توان جایگاه یابی (positioning) خوبی دانست که توسط دوان انجام شد.

پروژه مشهد در طی زمان حدود 20 سال به صورت اسکلتی نیمه کاره و در میانه ساخت و ساز رها شده بود. در طی این سال ها هویت این پروژه بارها تغییر کرد و در بازه های زمانی مختلف نام های مختلفی برای آن انتخاب شد. (از جمله: ساختمان فولاد، ساختمان نارنجستان، ساختمان آی تی).

یکی از دلایل اصلی این تغییر هویت تغییر مالکیت پروژه بود. با این حال؛ هرگز سبب به اتمام رسیدن ساخت آن نشده و از همین رو جلوه ای نامطلوب بصری در میدان جانبازان شهر مشهد ایجاده کرده بود.

در همین راستا و در خصوص مهندسی ارزش ساختمان، یکی از چالش های اصلی پیش روی دوان ایرانیان این بود که به دلیل اجرای پیش تنیده نیمی از سازه برج، اصلاح ساختاری طبقات و پلان ها مشکل و تقریبا غیرقابل اجرا بود.

تیم هوشمند دوان با تسلط بر مفاهیم بازاریابی و فروش و ذهن خلاق و پویای خود، پیرو قراردادی فی مابین این شرکت و شرکت بناگستران هشتم طوس، تحقیقات بازار، مطالعات فرصت، بازاریابی و فروش این پروژه که شامل استراتژی های ورود به بازار، استراتژی های قیمت گذاری، استراتژی های اطلاع رسانی و تبلیغات بود را بر عهده گرفت.

دوان در فرصتی بسیار کوتاه و با قیمت توافق شده ای مناسب و معقول، موفق به فروش 100 واحد تجاری در کنار واحدهای اداری شد.

چالش های پیش روی دوان ایرانیان

چالش ها همیشه برای دوان ارزشمند بودند و همکاری کردن در پروژه های پرچالش سبب درخشش ما و تأکید بر مزیت های رقابتی دوان است. این موضوع سبب حساسیت مدیران دوان برای انتخاب پروژه ها شده است تا جایی که اگر پروژه ای دارای پیچیدگی خاصی نباشد، شرکت انگیزه کمتری برای ورود به آن دارد. از سوی دیگر، وجود چالش های توسعه ای اصلی ترین دلیل مراجعه کارفرمایان به شرکت دوان بوده است.

بزرگترین دغدغه مدیران پروژه مالی – اقتصادی مشهد:

جایگاه یابی ساختمان در میان مراکز اداری و اینکه برای پروژه مخاطب خاصی را متصور نبودند، اصلی ترین دغدغه مدیران این پروژه محسوب می شد.

شرکت دوان در همین راستا، با انتخاب تعدادی از واحدها و رایزنی برای واگذاری آنها به شرکت های با توان مالی بالا در مشهد توانست به عنوان نمونه ای از اقدامات بازاریابی به مدیران پروژه نشان دهد که می تواند جایگاه درست برج در بازار را تثبیت کند و توانایی های لازم در این امر را داراست. از دیگر اقدامات شرکت دوان برای معرفی پروژه در میان مخاطبان، برگزاری همایشی تحت عنوان کارآفرینان صنوف در اردیبهشت ماه سال 91 بود. در این مراسم از کارآفرینان صنوف مختلف کشور دعوت به عمل آمد و هدف از برگزاری این همایش شناسایی 5 نفر برتر هر صنف خرده فروشی بود.

برگزاری این همایش نشان دهنده استراتژی دوان است که همواره سعی در معکوس کردن چرخه بازاریابی دارد. بدین روش، با هزینه و مدت زمانی بسیار کمتر و کارآمدتر، دوان توانست بهترین های اصناف را زیر یک سقف جمع کند. استقبال اسپانسرهای همایش در نهایت باعث شد تنها 20 درصد هزینه های برگزاری بر عهده ما باشد. اصلی ترین اسپانسر که همان پروژه مالی اقتصادی مشهد بود، توانست به خوبی خود را به جامعه مخاطب معرفی کند.

بعد از برقراری ارتباط خوب دوسویه میان ما و اصناف، در این مرحله دوان توانست با عملکردی بالاتر امور مربوط به بازاریابی را انجام دهد. همچنین میزان فروش خود را در مدت زمانی کوتاه افزایش داد.

خلاصه اقدامات تأثیرگذار شرکت دوان ایرانیان در پروژه مالی اقتصادی مشهد:

1.جایگاه یابی درست

2.انجام تحقیقات بازار، مطالعات فرصت، تعیین استراتژی های ورود به بازار، استراتژی های قیمت گذاری، استراتژی های اطلاع رسانی و تبلیغات

3.برندینگ و طراحی هویت بصری از جمله طراحی لوگو

4.اقدامی هوشمندانه برای ورود به بازار: برگزاری همایشی تحت عنوان کارآفرینان صنوف و جذب صاحبان کسب ‌وکار نامی شهرهای مختلف ایران برای آشنایی با پروژه

5.شناسایی مشتریان بالقوه پروژه

6.تعریف کمپین های بازاریابی

7.فروش تعداد مشخص واحدهای اداری در مدت زمانی کوتاه

همچون بسیاری از پروژه های بزرگ دیگر، با تغییر مدیرعامل پروژه مالی اقتصادی مشهد و روی کار آمدن گروه سهامداران جدید، شرکت دوان ایرانیان تقریبا پیش از انتهای مدت زمان تعیین شده برای فعالیت، مجبور به قطع همکاری خود در این پروژه شد.