جایگاه برند و مدیریت اموال در استراتژی های پریمیوم در بنا های بلند

با صرف نظر از تورم های رایج در بازار املاک و مستغلات، با توجه به قیمت زمین، مجوز، هزینه های ساخت و … در بناهای بلند شاهد سود حداقلی و حتی عدم صرفه اقتصادی در پروژه ­های ساختمانی بلند می ­باشیم. حال این سوال مطرح می ­گردد که چگونه می­ توان پروژه ­های ساختمانی بلند را سودمند کرده و استراتژی­ های قیمت گذاری پریمیوم را تدوین نمود؟

امروزه بین­ المللی شدن مقیاس بازار و شدید شدن سطح رقابت سبب شده است تا فعالان بازار کسب و کار در پی افزایش کیفیت فعالیتی خود در قالب تبدیل شدن به برندی سرشناس و از همین طریق، پریمیوم کردن قیمت باشند. این موضوع در بازار املاک و مستغلات نیز صادق است و تأملی دقیقتر به نیاز بازار سبب آن شده است تا مفاهیم دخیل در برند بودن یک ساختمان دچار تغییر و تحول شود. تا چندی پیش ارزش برند املاک و مستغلات با موقعیت مکانی آن تعیین می­ شد و شعار location, location, location ، یک از رایج­ترین استراتژی­ های سازندگان برای تبدیل کردن یک ساختمان به برندی معتبر بود. حال آنکه امروزه ارزش یک ساختمان و یا برج توسط مجموعه ­ای از مفاهیم چهارگانه خدمات، موقعیت مکانی، تصویر ذهنی و ویژگی­ های خود ساختمان (طراحی و عملکرد) تعیین می­ شود.

در میان این چهار مفهوم، خدمات تبدیل به حوزه ­ای جدانشدنی از شکل­گیری مفهوم برند در ساختمان، خصوصا بناهای بلند شده است که امروزه آن را در سرتاسر جهان با اصطلاح مدیریت اموال می­ شناسند.

مدیریت اموال فرآیندی گسترده است که از تصمیم ­گیری­ های اولیه برای ساخت یک ساختمان آغاز شده و تا مراحل بهره­ برداری ادامه دارد. درحالیکه موقعیت مکانی، تصویر ذهنی و ویژگی­ های ذاتی ساختمان سبب جذب مخاطب به یک ساختمان در وهله اول هستند، خدمات مفهومی است که سبب حیات مداوم بنا در طول زمان خواهد شد و همواره آنرا در دسته ساختمان­ های با ارزش سرمایه گذاری بالا قرار می ­دهد. نوشتار پیش رو در پی تدوین چارچوب و سلسله مراتبی برای رده بندی فعالیت های مدیریت اموال در بناهای بلند با توجه به تجارب جهانی با انطباق بر بازار ایران است. دیگر ابعاد برندینگ در ساختمان در نوشتارهای جداگانه ای مورد بررسی قرار خواهند گرفت. 

برای دانلود مقاله، روی لینک زیر کلیک کنید:

https://theoneiranian.com/wp-content/uploads/2023/08/جایگاه-برند-و-مدیریت-اموال-در-استراژی-های-پریمیوم-در-بناهای-بلند.pdf

مقالات