رویارویی بازار سنتی و مدرن، آفرینش کانسپتی جدید برای اولین بار در ایران

شرکت دوان ایرانیان The One Iranian، در جایگاه مدیر توسعه پروژه فاخر مراکز خرید زنجیره ای سیتادیوم و طی برگزاری جلسات کارگروه تخصصی در راستای ارتقا کیفیت برند سیتادیوم، ایده جدید خود را در سیتادیوم رشت رونمایی خواهد نمود. برای اولین بار در ایران کانسپت فضای شبیه ساز بازار های سنتی گیلان در یک مجتمع تجاری در نظر گرفته شد. هدف از اجرای این طرح  احیای سنت ها و فرهنگ های بومی منطقه در کنار توزیع، طبخ و ارائه محصولات محلی به صورت روزانه و تازه می باشد.

از اقدامات هوشمندانه تیم مدیریت توسعه برند سیتادیوم، برگزاری جلسات کارگروه های حرفه ای به طور منظم، جهت پیشبرد اهداف عملیاتی در افزایش محبوبیت مراکز خرید زنجیره ای سیتادیوم است که امروزه به صورت حلقه ای گم شده در ساخت و بهره برداری مراکز خرید در حال ساخت تلقی می شود. شرکت دوان ایرانیان به عنوان تیم مدیریت توسعه پروژه سیتادیوم رشت با تلاش مستمربالغ بر یک سال، در زمینه اجرا، طراحی، خلق کانسپت های جدید، و پرورش ایده نو و با در نظر داشتن استانداردهای بین المللی  در مراکز خرید موفق دنیا گامی بلند در جهت پیشبرد عملیات ساخت و طراحی مرکز خرید سیتادیوم برداشته است.

در ابتدا شرکت دوان کانسپت طراحی  و معماری پروژه مرکز خرید تجاری تفریحی سیتادیوم رشت به گروه بین المللی یاپ (YAP) سپرده بود. گروه یونانی معماری و شهرسازی  Yorgos Andreadis and Partners از سال 1992 فعالیت خود را در زمینه طراحی و معماری آغاز کرده است. این شرکت در زمینه های مختلفی همچون پروژه های عظیم مسکونی، ساختمان های تجاری، طراحی فضاهای شهری، ساختمان ها و برجهای اداری و … در یونان، پاریس، امارات متحده عربی و … فعالیت داشته است و تاکنون موفق به کسب جوایز گوناگونی در زمینه های تکنولوژی ساخت، نوآوری در طراحی، مطالعات معماری و .. شده است. شرکت دوان ایرانیان همکاری خود را با این شرکت و باتوجه به توانمندی بالای YAP در طراحی ساختمان ها و مجتمع های اداری، تفریحی و تجاری بر طبق استانداردهای روز دنیا، توجه به زیرساخت­های مراکز خرید مدرن و موفق در دنیا، شناخت مشاعات و کاربری­های هم افزا از سال ها قبل آغاز نموده است. اما با توجه نتایج بدست آمده از مطالعات بازار که تیم خبره و کارشناسان تحقیقات بازار شرکت دوان، علاقه مردم شهر رشت، کاربری های مورد نیاز جمعیت ساکن و گردشگران، کمبودهایی در بخش سرانه برخی کاربری­های فرهنگی اجتماعی دارد. در پی بررسی اطلاعات بدست آمده و برگزاری جلسات متعدد کارگروه به همراه تیم معماران و متخصصین گروه سیتادیوم با مدیریت توسعه شرکت دوان ایرانیان علاوه بر اضافه نمودن پردیس سینمایی به مجموعه تجاری تفریحی سیتادیوم رشت،کانسپت نوآورانه­ ای به نام ETHNIC HALL  خلق گردید. این کانسپت با نگاه به مجموعه بازار سنتی رشت و حال و هوای آن در قالبی مدرن به فراخور تامین انتظارات نسل­های جدید و گردشگران و توجه به استانداردهای بین المللی طراحی شده است. از نگاه تیم توسعه سیتادیوم رشت توجه به فرهنگ زندگی روزمره مردم رشت در میان بازارچه­های محلی، دستفروشان با محصولات ارگانیک از روستاهای اطراف شهر، عطر و بوی مواد اولیه تازه همچون بازار سبزیجات تازه محلی، ماهی فروشان، تنوع رنگ ها و آواهای زیبا با لهجه شیرین شمالی و در نظر گرفتن فضایی درخور سنت ها و آداب و رسوم شهر رشت در مجموعه ای مدرن لازم و ضروری بوده است.

Ethnic hall فضایی است که مخاطبین می­توانند به صورت همزمان با خرید مواد اولیه تازه و ارگانیک با کیفیت مرغوب، به طبخ و سرو غذاهای محلی با محصولات خریداری شده در رستوران و کافه های این مجموعه بپردازند. در این مجموعه مشتریان می­توانند روند جذاب خرید از مرحله انتخاب مواد اولیه تازه و ارگانیک تا سرو غذا را با کیفیت و شفافیت بیشتری به همراه چاشنی هیجان انگیز مراحل طبخ غذا توسط سرآشپزهای حرفه ای بومی را مشاهده نمایند.این موضوع ایده ای خلاقانه است که می تواند برای مشتری همراه با تفریح باشد. 

بازارهای سنتی شمال ایران سابقه ای دیرینه دارند. در گذشته، در مناطقی که تعدادی روستای آباد وجود داشت، در زمان های مشخصی یک بازارچه به صورت دائمی، هفتگی یا روزانه در هر یک از این روستا ها برگزار می شد و اهالی روستا کالا های قابل فروش خود را به بازار می بردند و کالاهایی را که نیاز داشتند، از سایر فروشندگان می خریدند. در دهه های گذشته تحولات بسیاری صورت گرفته است که روی شیوه سکونت مردم روستا، خرید و فروش و تجارتشان تاثیر گذاشته است، اما بازارهای سنتی شمال، رونق و اعتبار خود را حفظ کرده اند و همواره مورد توجه ساکنان این شهر ها و همان طور سایر گردشگرانی که به این مناطق سفر می کنند، بوده اند. احتمال کمی وجود دارد که کسی به شهرهای شمالی ایران سفر کند ولی به بازارهای سنتی و محلی موجود در آن ها سر نزنند. این بازارچه ها حال و هوای بسیار جالبی دارند که مشابه آن را در بازار های سایر مناطق کشور، نمی توان دید. این بازار های سنتی و بومی آن قدر تماشایی و بی نظیر هستند که می توان آن ها را جزء جاذبه های دیدنی این مناطق به شمار آورد.

بازارهای سنتی شمال ایران، همانند یک نمایشگاه بزرگ هستند که محلی برای داد و ستد و خرید و فروش محصولات بومی و صنایع دستی مردمان روستا به شمار می روند. تولیدات بومی روستاییان، معمولا شامل محصولات کشاورزی است و در زمانهایی که کشاورزی رونق داشته باشد، به همان نسبت، کالاهایی که در بازارها عرضه می شود، متنوع تر خواهد بود. هرکدام از بازارهای سنتی و محلی، آداب و رسوم و قوانین مخصوص به خود را دارند که ریشه در عادت ها و باور های فرهنگی و مذهبی مردم آن منطقه دارد. این بازارها به صورت دائمی، هفتگی، و فصلی برگزار می شود و دلیل تمایز این بازارها از بازار های مرکزی ایران، نوع کالاهایی است که به دست خود اهالی روستا و با بهترین و مرغوب ترین مواد اولیه تولید می­ شود و بخاطر حذف دلالان و واسطه­ ها، با قیمت مناسبی در اختیار مشتریان قرار می گیرد.

پروژه سیتادیوم رشت در زمینی به مساحت 51306 مترمربع واقع شده است. این مرکز خرید مدرن در چهار طبقه با زیر بنای کل حدود 110 هزار مترمربع توسط گروه مشاورین معماری YAP، از معروف ترین طراحان تجاری اروپایی، با همکاری مشاور طراحی بن سار به سرپرستی مهندس مجیدی از بنام ترین و زبده ترین معماران ایرانی طراحی شده است. رعایت استانداردهای دقیق طراحی برای یک مرکز خرید، از جمله ویژگی های منحصربفرد سیتادیوم است که قطعا سبب جذب گروه مخاطب بالایی خواهد شد.