سیستم سقف وافل، انتخابی برای سازه سقف سیتادیوم

کارگروه فنی مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم رشت، تصمیم به تغییر سازه سقف این پروژه نمود.

شرکت دوان ایرانیان به عنوان توسعه دهنده مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم رشت، همواره تلاش می‌کند تا بخش‌های مختلف پروژه اعم از اجرای سازه، معماری و تاسیسات، مطابق با استانداردهای روز دنیا و بهینه انجام پذیرد. در همین راستا پس از بررسی‌های کارگروه فنی، تصمیم به تغییر سازه سقف از سیستم دال به وافل گردید. گرچه این تغییر منجر به طراحی مجدد سازه سیتادیوم رشت گردید اما مزایای سیستم سقف وافل کارفرما را مجاب به هزینه مجدد نمود.

سقف وافل سازه‌ای جدید و مدرن است که به دلیل مزایای اقتصادی و فنی زیاد آن، مورد استقبال مهندسین قرار گرفته است و بیشترین کاربرد آن برای ساخت سقف‌های مرتفع و با دهانه‌های بزرگ می‌باشد. وافل به وسیله بتن مسلح ساخته می‌شود و ظاهری شبکه‌ای و پنجره‌ای مانند دارد. سقف وافل دو طرفه است. در سقف وافل دو طرفه تیرچه‌ها به صورت عمودی قرار می‌گیرند در نتیجه در این نوع سقف به تیرهای میانی احتیاجی نیست و رفتاری مانند دال دو طرفه دارد.

از مهم‌ترین مزایای این نوع سقف می‌توان به کاهش بار مرده ساختمان، کاهش میزان بتن و میلگرد مصرفی، اجرای دهانه‌های بلند بین ستون‌ها و استفاده به عنوان Expose در برخی قسمت‌ها مانند پارکینگ با توجه به شکل ظاهری سطح زیرین می‌باشد.

مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم رشت در زمینی به مساحت 51306 مترمربع در شهر رشت، در ابتدای جاده رشت- انزلی قرار دارد. سیتادیوم به عنوان بزرگترین مرکز تجاری و تفریحی شمال کشورر، علاوه بر فضاهای تجاری شامل فضاهای تفریحی متعددی از جمله بزرگترین پردیس سینمایی شمال کشور، اثنیک هال، سالن‌های ورزشی تخصصی، اسپا، سرزمین کودک و… می‌باشد و هم اکنون در حال ساخت است.