گامی دیگر در مدیریت توسعه مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم رشت

شرکت دوان ایرانیان، مدیر توسعه مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم رشت، با توجه به تحقیقات بازار صورت گرفته، نیاز مخاطب و اقتضای روز تصمیم به ایجاد تغییراتی در مجاورت فودکورت طبقه اول یا همان فاز نخست توسعه این پروژه کرد.

اقدامات دوان ایرانیان

شرکت دوان ایرانیان به عنوان توسعه دهنده و مشاور بازاریابی و فروش و بهره‌برداری پروژه سیتادیوم رشت، همواره در راستای افزایش سطح کیفی فضاهای خلق شده و نزدیک‌تر شدن طرح‌ها به استانداردهای ساخت مراکز خرید با استاندارد از یک سو، و تحت پوشش قرار دادن خواسته‌ها و سلایق مخاطبین از سوی دیگر در حال تلاش است. در طرح معماری سیتادیوم رشت با توجه به هویت و عملکرد مدنظر در نمای پروژه، تراس‌های سبز از طبقه دوم این مجموعه جانمایی شده است. طی بررسی‌های صورت گرفته در بازار استان گیلان، با توجه به نیاز گروه هدف، وجود فضای باز و سبز در طبقه اول یا همان فاز نخست توسعه پروژه نیز ضروری به نظر رسید و با راه حلی خلاقانه این فضا در مجاورت فودکورت این طبقه طراحی شده و تغییر نقشه مصوب گردید.

گرچه کاهش و حذف فضاهای تجاری قابل فروش و قابل اجاره همواره از دید سرمایه گذاران یک پروژه تجاری ممکن است غیرمطلوب و غیر اقتصادی به نظر برسد، با این حال تغییرات استراتژیک همواره توسعه‌ای بلندمدت و موفق را رقم خواهد زد. این مهم تنها از طریق برنامه زمانبندی مناسب و تعریف گام‌های عملیاتی استراتژیک امکان پذیر است. ما در مدیریت توسعه به “خلق اثر مشترک” اعتقادی راسخ داریم و تفکرات جمعی را بر تفکر فردی در اولویت قرار می‌دهیم. بنابراین تشکیل کارگروه‌های تخصصی متشکل از اصناف، صاحبین کسب و کار بومی، سرمایه گذاران بومی، مستأجرین بالقوه، بهره‌برداران موفق، ایده پردازان، متخصصین جامعه شناسی و غیره همواره برای ما بخشی لاینفک از فرآیند توسعه بوده است.

فارغ از بررسی سلیقه و خواست گروه مخاطب در استان گیلان که مطلوبیت طراحی را در فضاهای باز و سبز و با مشاعات وسیع می‌داند، اپیدمی جهانی ویروس کرونا نیز موضوعی بسیار حائز اهمیت در این تصمیم گیری بود. با توجه به محدودیت‌های جدید ناشی از این اپیدم، کانسپت موفقیت در صنعت غذایی تغییر کرده و طبق مشاهدات ما رستوران‌ها و کافه‌هایی موفق خواهند بود که دسترسی مناسب به محوطه‌های باز داشته باشند.

فارغ از تغییر مساحت مفید تجاری، از دیگر چالش‌های مهم پیش روی این تصمیم گیری، عدم امکان تغییر در نمای جبهه اصلی پروژه و ایجاد تخلخل در این نما به واسطه ایجاد تراس سبز بود. خوشبختانه با تلفیق هنر معماری و مدیریت استراتژی و همچنین مهارت شرکت مشاور بن‌سار در این پروژه، این تهدید به یک فرصت تبدیل شده و منجر به تغییرات حجم و زیباتر شدن نمای جبهه جنوبی سیتادیوم رشت گردید، به‌طوری که حتی ممکن است در آینده از این تخلخل به وجود آمده در نمای جانبی، در بخش‌های بیشتری نیز استفاده گردد.

درباره سیتادیوم رشت

مرکز تفریحی تجاری سیتادیوم رشت در زمینی به مساحت ۵۱۳۰۶ مترمربع و زیربنای تقریبی ۱۳۴۰۰۰ مترمربع در جاده رشت- انزلی، نرسیده به پلیس راه خمام در حال ساخت است. فاز نخست بهره ‌برداری سیتادیوم رشت در اسفند ماه سال 1400 با حضور فروشگاه هایپر استار و سایر برندهای مطرح در صنعت خرده فروشی به بهره‌برداری خواهد رسید. مرکز تجاری تفریحی سیتادیوم رشت علاوه بر ، فضاهای فرهنگی – خدماتی همچون بزرگ‌ترین پردیس سینمایی شمال کشور، باشگاه‌های ورزشی بانوان و آقایان، سالن اسپا، سالن آرایش، شهربازی کودکان و…  را شامل خواهد شد که در فاز دوم سیتادیوم بهره برداری می‌گردد.

بیشتر بخوانید