کتاب اصول، راهنمای فرهنگ سازمانی شرکت دوان ایرانیان

کتاب اصول (Principals) نوشته آقای ری دالیو، پرفروش ترین کتاب آمازون در حوزه فرهنگ سازمانی، با حمایت شرکت دوان ایرانیان و با هدف ارتقاء فرهنگ سازمانی فروردین ماه سال 1398 ترجمه و به چاپ رسید.


بشیر انیسی مدیرعامل شرکت دوان ایرانیان هدف خود از ترجمه این کتاب را در وهله اول فراهم کردن منبعی به روز، خلاقانه و کارآمد در امر آموزش اعضای تیم دوان با محوریت فرهنگ سازمانی می داند. وی می گوید: “سال ها سعی داشتم دغدغه های خود در امر مدیریت، تیم سازی و رهبری اعضای گروه را در قالب های مختلف به گوش مخاطبین برسانم. کتاب اصول را به پیشنهاد دوست خوبم محسن ملایری مطالعه کردم و از خواندن جملاتی که گویا از ذهن و زبان من بیرون می آمد به وجد آمدم. همان زمان تصمیم گرفتم این کتاب را به عنوان مرجعی برای تمام خواسته هایم از اعضای تیم دوان به آنها هدیه کنم و اینگونه بود که ترجمه کتاب اصول را آغاز کردم.”


ری دالیو در کتاب اصول ابتدا به مرور اصول کلی زندگی شخصی خود به صورت مختصر می پردازد و سپس اصول خود در مدیریت شرکت شخصی اش، بریج واتر، را به تفصیل بیان کرده است. شرکت بریج واتر در حال حاضر یکی از بزرگترین صندوق های تأمین سرمایه در جهان است و دالیو موفقیت خود در اداره این شرکت را اصول خود می داند که طی سالیان آنها را جمع آوری کرده و سپس در اختیار عموم مردم قرار داده است.

آقای دالیو در مقدمه این کتاب هدف خود از نگارش این کتاب را اینگونه بیان کرده است: « بالاتر از همه چیز، می خواهم که شما برای خودتان فکر کنید و تصمیم بگیرید که 1) چه می خواهید 2) چه چیزی درست است 3) و چه کاری باید برای آن انجام داد. از شما می-خواهم تا با یک ذهن باز و متفکر این کار را انجام دهید تا آنچه را که می خواهید بدست بیاورید.» 
در بخش نخست کتاب، ری دالیو راجع به معنای اصول، چرایی اهمیت اصول و ضرورت آن برای بدست آوردن آنچه که از زندگی می خواهیم توضیح داده است.
در بخش 2 ری به بیان این مطلب پرداخته که که اصلی ترین اصول زندگی از نظر وی کدام است و آنها را بهترین راه تعامل با واقعیت و از این طریق رسیدن به خواسته های شخصی بیان کرده است. همچنین در این بخش به بررسی مسائلی پرداخته که انسان ها معمولا با درگیر شدن با آنها از رسیدن به خواسته هایشان باز می مانند و در صورت دوری از این مسائل، زندگی شان به نحو چشمگیری بهبود خواهد یافت. 
بخش 3 درباره اصول مدیریتی دالیو است. از آنجایی که او حدود 35 سال است که بریج واتر را مدیریت می کند، این اصول رویکرد بریج واتر را تا به امروز نشان می دهند. این بخش با یک تصویر کلی در سطح مفهومی آغاز می شود و توضیح می دهد که چرا وی اعتقاد دارد که نتایج هر شرکت و سازمان در درجه اول توسط افراد و فرهنگ آن شرکت تعیین می شود. سپس در ادامه بحث مواردی را مطرح کرده است که به اعتقاد او اصول مهمی هستند که در پس خلق هر فرهنگ عظیمی نهفته هستند: استخدام افراد درست، مدیریت کردن آنها برای رسیدن به بهترین سطح، حل کردن مشکلات به صورت سیستماتیک و گرفتن تصمیم های درست.